WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

Nowa jakość wody w Lidzbarku Warmińskim

LIDZBARK WARMIŃSKI
Lidzbark Warmiński może pochwalić się kolejną udaną inwestycją. Tym razem udało się zmodernizować Stację Uzdatniania Wody "Północ", która zabezpiecza dostawy wody pitnej do północnej części miasta.

Stacja Uzdatniania Wody "Północ" w Lidzbarku Warmińskim to strategiczny punkt, który zabezpiecza dostawy wody pitnej w północnej części miasta. Aby mogła sprawnie pracować i dostarczać mieszkańcom "kranówkę" jak najlepszej jakości przeszła niedawno dużą modernizację.

Ja myślę, że to jest jedna z najpoważniejszych inwestycji, które realizujemy, dlaczego? Ona bezpośrednio dotyka każdego z mieszkańców. Jest to zabezpieczenie wody pitnej, ale też kanalizacji, wód deszczowych dla każdego mieszkańca.” – mówi Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Oprócz modernizacji Stacji "Północ" wykonano także niespełna 1500 metrów sieci wodociągowej, 2340 metrów kanalizacji ściekowej i 447 metrów kanalizacji deszczowej. Największe wyzwanie czekało jednak na ekipę w zabytkowym budynku stacji. Tu za mną zastaliśmy obiekt, tak, jak tu wcześniej powiedziano, wybudowany na początku XX wieku.

Doprowadziliśmy obiekt do nowych standardów, zostały wymienione pompy w ujęciach wód podziemnych oraz wykonano od zera całą instalację uzdatniania wody, która znajduje się w budynku.” – powiedział Cezary Pyzak, wykonawca Projektu.

Wart blisko 10 milionów złotych projekt otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pokryło ono prawie 94 procent całkowitej wartości inwestycji. Jak mówi Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów -Współpraca na poziomie rząd - samorząd w obszarze Polskiego Ładu rozwija się modelowo. Rząd zapewnia finansowanie z wykorzystaniem instytucji bankowej, jaką jest Bank Gospodarstwa Krajowego, ale to jednostka samorządu terytorialnego wskazuje obszar, który jest najbardziej newralgiczny dla danego regionu.”

Lidzbarska "kranówka" od lat poszczycić się może dobrą opinią. W nowej stacji uzdatniania poddawana będzie dwustopniowej filtracji, podczas której usuwane są związki żelaza, manganu, azotu amonowego oraz redukowana jest mętność i barwa wody. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do spożywania wody prosto z kranu, ona jest bardzo często badana. Sami w Wodociągach ją pijemy, więc jest bezpieczna dla naszych mieszkańców, poza tym ma dość wysoką mineralizacje, często dużo lepszą, niż najpopularniejsze wody butelkowane, kupowane w sklepie.– podkreśla Sebastian Kuźniewski, prezes PWiK w Lidzbarku Warmińskim. Podczas oficjalnego otwarcia zmodernizowanej Stacji zaproszeni goście, zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi wznieśli uroczysty toast, oczywiście lidzbarską "kranówką".