WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

Rentyny - 640 lat na Warmii

GMINA GIETRZWAŁD
Rentyny – wieś w gminie Gietrzwałd – hucznie obchodziła jubileusz 640-lecia.

Urodziny zwykle są okazją do dobrej zabawy. Nie inaczej było w Rentynach, warmińskiej wsi w gminie Gietrzwałd, która obchodzi 640-tą rocznicę lokacji. Odsłonięcie tablicy mówiącej o przynależności Rentyn do Szlaku Świętej Warmii, przemarsz mieszkańców i zaproszonych gości aleją rajskich jabłoni posadzonych przez mieszkańców i piknik nad jeziorem Giłwa – tak rozpoczęły się te niezwykłe urodziny. „Jest dużo takich momentów, kiedy możemy świętować, no ale dzisiaj jest wyjątkowy dzień, 640-lecie Rentyn, tak że jest moment, żeby zrobić imprezę, uroczystość, zaprosić gości i wspólnie spotkać się, porozmawiać, pobyć ze sobą” – podkreśla Joanna Wojtkiewicz, sołtyska wsi Rentyny.

Konkurs na najlepsze ciasto, przysmaki z grilla, domowe jadło i napitki, muzyka i atmosfera rodzinnego pikniku. Organizatorzy – Sołectwo Rentyny, Koło Gospodyń Wiejskich „Rentynianki”, Rentyńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Giłwa” – przygotowali się do obchodów znakomicie. „Nowa miejscowość, która kiedyś, pamiętam miała tylko 4 numery, teraz to już ponad 100 mieszkańców zameldowanych na stałe, a okresowo to już setki tych, którzy przyjeżdżają na letni wypoczynek, ale mimo że przyjeżdżają tylko nieraz na sobotę i niedzielę, to serce zostawiają i mają w Rentynach. Fantastyczna społeczność, fantastyczni ludzie” – podkreśla Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.

Podczas wydarzenia wśród gości krążyły dwie puszki – zbierane były pieniądze na lek dla maleńkiej Kingi Rydz, chorej na SMA. Do końca zbiórki pozostało niewiele czasu, a do zebrania – około półtora miliona złotych. Mieszkańcy Rentyn są niezwykle zaangażowani w tę akcję. „Tak uznałyśmy, że nie pomożemy całemu światu, ale temu jednemu dziecku damy radę, więc już udało nam się, od kiedy my się włączyłyśmy, bo nie mówię, że to jest nasza zasługa, bo jest wiele osób zaangażowanych w zbiórkę, ale my włączyłyśmy się na etapie około 3 mln, w ciągu pół roku już mamy 7, więc dwa i pół miliona powinno pójść szybko, ale to tylko z zaangażowaniem całej społeczności” – mówi Izabela Karpińska, wolontariuszka z Rentyn.

Rentyny to wieś nie tylko z ogromną historią. Jej niezwykłą teraźniejszość tworzą mieszkańcy, których aktywność i zaangażowanie są godne podziwu.