WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

Wychowywać jak Korczak

KOPERNIK.TV
To było wyjątkowe i twórcze spotkanie. Za nami sympozjum naukowe zorganizowane w Olsztynie z okazji 30-lecia istnienia Uczelni Korczaka.

Janusz Korczak – lekarz, pedagog, publicysta i działacz społeczny. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka.

Idee i filozofia, które propagował, na trwałe wpisały się w rozwój pedagogiki i są szczególnie bliskie uczelni noszącej jego imię. „Filozofia Korczaka polega na tym, aby podmiotowo traktować dziecko, aby w sposób personalistyczny dostrzegać jego mocne strony, jego kompetencje, żeby nie traktować go w taki sposób przedmiotowy, tylko właśnie podmiotowy i nadążać z jego rozwojem” – podkreśla prof. Mirosław Grewiński, rektor Uczelni Korczaka.

W 2023 roku Uczelnia Korczaka obchodzi 30-lecie istnienia. Z tej okazji w Olsztynie zorganizowano sympozjum naukowe „Wychowywać jak Korczak”. Wydarzenie to część projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Wzięli w nim udział specjaliści w dziedzinie pedagogiki, nauczyciele i rodzice. „Mówimy o kimś, kto swoją pedagogikę tworzył sto lat temu, a jednak dzisiaj te myśli wydają się szczególnie ważne. Odczytujemy je jako współczesne. Korczak jest tą postacią, która wybiegała w przyszłość” – mówi prof. Barbara Smolińska-Theiss, znawczyni pedagogiki i filozofii korczakowskiej. „Idee, które dzisiaj są aktualne, które należy promować, by człowiek w tym posthumanistyczym, postindustrialnym świecie się nie zagubił” – dodaje ks. prof. Adam Solak, członek rady nadzorczej Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka.

Idea korczakowskiego nauczania ma szczególny wymiar w Olsztynie. Działa tu Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych Uczelni Korczaka, a od 5 lat funkcjonuje także Korczakowska Szkoła Marzeń. „Otworzyliśmy przestrzeń edukacyjną. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnych ławek, tradycyjnego usadzenia. Dzieci i młodzież nie patrzą sobie na plecy, siedzą najczęściej w kręgach. Pracują zespołowo, grupowo, ale również indywidualnie. Nie ma przymusu siedzenia w ławce, może siedzieć na piłce, na wykładzinie” – mówi o sposobie działania szkoły dr Jolanta Nowosielska, dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych Uczelni Korczaka w Olsztynie. Od 1 września 2023 roku w Olsztynie zacznie także działać pierwsze Korczakowskie Liceum Ogólnokształcące.