WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

Na wakacje? Ruciane-Nida!

MIASTO I GMINA RUCIANE-NIDA
Klasztor Staroobrzędowców, cerkiew prawosławna, a może podróż do czasów przed naszą erą i spotkanie z plemieniem Galindów? Fani historii, zarówno tej bliższej, jak i dalszej, w gminie Ruciane-Nida nie będą mieli czasu na nudę.

Ruciane-Nida i okolice to miejsca bogate w atrakcje historyczne. Listę otwiera cerkiew prawosławna pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Wojnowie. Świątynia została zbudowana niemal 100 lat temu, w 1923 roku. Kolejnym sakralnym zabytkiem jest położony nad jeziorem Duś Klasztor Staroobrzędowców. Powstał w połowie XIX wieku. Przez lata był schronieniem prześladowanych, później przekształcił się w klasztor żeński. Teraz jest w rękach prywatnych, ale właściciel udostępnia go zwiedzającym. Wchodząc do budynku zobaczyć możemy stroje mniszek, ich zdjęcia i pamiątki, które zostawiły. Znajduje się tu także muzeum ikon.

Będąc w Wojnowie, warto zwrócić uwagę na Wojnowski Festiwal Fotografii. Od czerwca przez ponad 4 miesiące można podziwiać prace polskich fotografów w nietypowej galerii na świeżym powietrzu. Fotografie są bowiem prezentowane na płotach przy głównej ulicy mazurskiej wsi.

Znacznie odleglejsze czasy wspominamy w Galindii. To miejsce na weekend z rodziną czy na spotkanie z przyjaciółmi i możemy być pewni, że niezależnie od wariantu, jaki wybierzemy, czeka nas świetna, historyczna zabawa. Wnętrza, rzeźby, aranżacja podwórza i budynków nawiązuje do plemienia Galindów, które zamieszkiwało te okolice już od V wieku p.n.e. Niewątpliwego uroku dodaje temu miejscu bliskość jeziora Bełdany.

W leśniczówce w niewielkiej miejscowości Pranie czeka gratka dla miłośników poezji. To tam, w cieniu drzew, tworzył swoje dzieła Konstanty Ildefons Gałczyński. Do dziś możemy go tam spotkać – zamyślonego, siedzącego na jednym z kamieni. W Praniu znajduje się muzeum poświęcone twórczości poety, a w sezonie letnim odbywają się koncerty, spektakle i widowiska i spotkania poetyckie.

Po historycznych i kulturalnych emocjach możemy wypocząć na kajaku. Przez gminę Ruciane-Nida przebiega rzeka Krutynia – najpopularniejszy szlak kajakowy w Polsce, na którym poradzą sobie nie tylko dorośli, ale i młodsi amatorzy sportów wodnych.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach wakacyjnych wycieczek warto udać się do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie im. prof. Benedykta Dybowskiego. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie możemy zobaczyć dzikie zwierzęta żyjące w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych.

W poszukiwaniu informacji o lokalnych atrakcjach warto zajrzeć bezpośrednio do Urzędu Miejskiego w Rucianem-Nidzie bądź na jego stronę internetową: www.ruciane-nida.pl.