WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA STOWARZYSZENIA KRAINY DRWĘCY I PASŁĘKI

Wyjątkowy historyk, wyjątkowy dokument

KOPERNIK.TV
Za nami premiera filmu o wyjątkowym mieszkańcu stolicy regionu. Dokument pod tytułem „Opowieści Olsztyńskie” – zrealizowany przez Telewizję Kopernik – zaprezentowano w Urzędzie Miasta.

Nigdy nie kłaniał się władzy i był wierny swoim ideałom. Wybitny historyk profesor Janusz Jasiński to bohater krótkometrażowego dokumentu zatytułowanego „Opowieści Olsztyńskie”, nakręconego przez Telewizję Kopernik.

Pracę magisterską „Walka o język polski na Mazurach w latach 1804-1848” napisał pod kierunkiem profesora Andrzeja Wojtkowskiego. „Jako student przyjechałem tu do Smolajn koło Dobrego Miasta i – może zabrzmi to patetycznie – ale zakochałem się w tym regionie. I jak przyszło do pisania pracy magisterskiej, to poprosiłem szefa, żeby było coś z tematu Warmii i Mazur” - wspomina prof. Jasiński.

Do Olsztyna przyjechał na początku sierpnia 1954 roku i zaczął pracę w Stacji Naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego. Był także redaktorem „Komunikatów Mazursko-Warmińskich” i jednym z założycieli Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Zainicjował Społeczny Komitety Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. Prof. Janusz Jasiński to jeden z wybitnych przedstawicieli środowiska historyków w regionie i kraju. Na swoim koncie ma blisko tysiąc różnego rodzaju naukowych publikacji.

„To jest nestor historyków, można powiedzieć: człowiek-instytucja, jeśli chodzi o kwestie naszego regionu i miasta. Specjalizuje się w historii Warmii i Mazur, jest Honorowym Obywatelem Olsztyna od 2001 roku” - podkreśla Jarosław Słoma, I zastępca prezydenta Olsztyna.

Film opowiada o naukowych fascynacjach i dokonaniach profesora Jasińskiego, a także o jego spojrzeniu na historię Warmii i Mazur. Dokument zrealizowano we współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Urzędem Miasta. Poza filmem „Olsztyńskie Opowieści” wydano także książkę zatytułowaną „Migawki z życia mojego”.